Budowa stron internetowych – jak to robię?
Na co dzień przebywając w gronie web developerów, człowiek uznaje, że budowa stron internetowych jest naprawdę proste. Wystarczy wyznaczyć sobie pewne kamienie milowe, które określają poszczególne etapy budowy nowej strony. W tym artykule przedstawię wam jak warto podchodzić do projektu strony internetowej, na co warto zwracać uwagę a czego nie robić, jeżeli nie zgadzacie się ze mną lub macie inne metody to proszę o podzielenie się tym w komentarzach. Zaczynajmy 🙂
Budowa strony www – analiza potrzeb klienta
Jak dobrze wiemy, wszystkie strony internetowe powinny posiadać w sobie coś wyjątkowego, jedna posiada więcej unikatowych cech inna mniej, ale na czym polega unikatowość? Osobiście uważam, że unikatowość jest bezpośrednio powiązana z branżą w jakiej przebywamy. Strony internetowe dla firm zajmujących się grafiką będą znacznie inaczej wyglądały niż strony internetowe firm budowlanych, to całkowicie naturalne.
Budując nową stronę internetową np. dla firmy budowlanej nie powinniśmy sugerować się wyglądem strony internetowej firmy tworzącej grafiki. Dlaczego? Ponieważ, każda branża ma swoją specyfikę i użytkownik wyszukując firmę budowlaną ma naszkicowany zarys w głowie jak taka strona internetowa powinna wyglądać. Nawet bardzo estetyczna i nowoczesna strona internetowa w takim przypadku może odepchnąć potencjalnego klienta, zatem mierzmy siłę na zamiary i projektując taką stronę warto obejrzeć strony internetowe konkurencji, która jest na topowych pozycjach w Google, ponieważ jeżeli konkurencja tam jest, to oznacza, że użytkownicy lubią przebywać na takich stronach.
Kolejne etapy analiz
Następnym etapem jest konsultacja z klientem. Przed rozpoczęciem projektu graficznego strony warto przeprowadzić dokładny wywiad z klientem na temat czego oczekuje od strony internetowej, jaka kolorystyka jego zdaniem będzie odpowiednia i czy istnieje w sieci strona internetowa, która mu się podoba i chce swoją na jej wzór. W więszkości przypadków, klient jest w stanie odpowiedzieć przynajmniej na 2 z tych 3 pytań, a my posiadając tą wiedzę możemy odpowiedno zaprojektować stronę internetową.
Jeżeli klient wskazał stronę, która zdecydowanie odbiega od branżowych standardów warto go o tym poinformować i wytłumaczyć, co powinna zawierać strona aby była atrakcyjna dla klienta szukającego usług w tej branży.
Projekt graficzny strony internetowej
Wykonując wstępny research stron konkurencji i wywiad z klientem, mamy nakreślony wygląd strony internetowej. Czas zatem przejść do projektu graficznego strony głównej i 2 podstron – kontakt i ofertowej. Na takim projekcie umieszczam całą strukturę strony wzorując się na przykładzie wybranym przez klienta. Zazwyczaj największym problemem są zdjęcia, które ma dostarczyć klient, nie wynika to z ich jakości ani sposobu robienia ale z samego braku ich przysłania. W takim momencie posiłkuję się zdjęciami stockowymi, owe zdjęcia są jak najbardziej estetyczne, wykonane profesjonalnie jednak ich największą bolączką jest ich ogólno dostępność. Praktycznie każdy może zakupić takie same zdjęcia i użyć ich na swojej stronie internetowej. Użytkownik wchodząc na takie strony, szybko rozpoznaje grafiki i w większości wypadków opuszcza takie strony.
Na co zwrócić uwagę przy budowie strony internetowej?
Kolejnym ważnym elementem budowania strony www jest zachowanie spójności kolorystyki. Najbardziej opcjonalnym rozwiązaniem jest używanie kolorystyki z loga i łączenie jej z odcieniami czarni i bieli. Takie połączenie w 90% daje bardzo dobry efekt wizualny. Jak wszyscy dobrze wiemy internauta lubi przeglądać strony internetowe, które nie rażą swoją kolorystyką, jeżeli będziemy używać wcześniej opisanej metody to możemy być o to spokojni.
Po dobraniu odpowiednich zdjęć i kolorystyki przychodzi moment na umieszczenie tekstów na projekcie strony. Warto te treści mieć przygotowane przed startem projektu, ponieważ mamy pewność, że objętościowo się nie zwiększą/zmniejszą, stosując tzw. wypełniacz nie mamy takiej pewności i zazwyczaj klient pisze mniej niż przewidzieliśmy tekstu w wybranych sekcjach.
Przedstawienie projektu klientowi
Jak już zaprojektowaliśmy nową stronę internetową, czas przedstawić nasz projekt klientowi. Osobiście polecam spotkać się lub skontaktować telefonicznie i omówić projekt, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nieporozumień i poprawek ze strony klienta.
Jak odbierać poprawki?
Bardzo duże grono klientów lubi przysyłać zmiany w tzw. 10 mailach. Warto na samym początku współpracy jasno określić, że poprawki mają być zebrane w postaci jednego zbiorczego pliku z grafikami i opisami. W taki sposób mamy uporządkowaną pracę i nie gubimy informacji.
Kodowanie projektu graficznego
Czas na najprzyjemniejszą część całego projektu czyli kodowanie. W momencie kiedy mamy zaakceptowany projekt graficzny strony głównej, możemy przystąpić do odwzorowania go w kodzie. Do tego potrzebujemy widzy z zakresu technologii internetowych takich jak: HTML5,CSS3,Javascript/JQuery, PHP7. Cały proces budowania strony internetowej polega na „pocęciu” przygotowanego projektu graficznego i zakodowaniu funkcjonalności – generowania automatycznie pewnych elementów na stronie internetowych, powiązanie sekcji strony internetowej z panelem administracyjnym tak aby klient po oddaniu strony internetowej, mógł sam edytować elementy strony internetowej. Jest to etap najbardziej czasochłonny ze względu na ilość kodu jaki trzeba napisać i warunków logicznych jakich trzeba rozważyć, aby strona internetowa działała prawidłowo przez długie lata.
Przeniesienie na serwer strony www
Ostatnim elementem jaki czeka nas na drodze do skończenia projektu jest przeniesienie go na serwer klienta. Do tego potrzebujemy dane do serwera FTP i jeżeli budujemy stronę internetową na systemie CMS np. WordPress, Joomla to konieczna jest także baza danych, nie wspominając o obowiązkowej domenie, czyli nazwie strony internetowej. Mając te wszystkie dane możemy spokojnie przenieść nową stronę internetową na serwer i ją uruchomić.