Dlaczego warto wybrać motyw Monstroid

Jakiś czas temu zostałem poproszony o przetestowanie i zrecenzowanie pewnego motywu WordPress od firmy TemplateMonster, był nim motyw Monstroid. W tym artykule przedstawie wam główne zalety/wady jakie posiada ten motyw i czy warto w niego zainwestować, zatem zaczynajmy 🙂

Pierwsza instalacja

Sama instalacja tego motywu była bardzo prosta, polegała przede wszystkim na dodaniu plików do katalogu „Plugins” na serwerze FTP a następnie włączeniu wtyczki w panelu. Po wykonaniu tych czynności ukazał mi się interfejs, wyboru szablonu strony.

Co ciekawe szablonów było naprawdę dużo z naprawdę wielu dziedzin, wykonanych w różnych stylach projektowania ale o tym opowiem później. Po wyborze szablonu system zrobił resztę za mnie. Sam zaimportował wszystkie wtyczki, media, wpisy, strony.

Proces importu danych potrwał klika minut. Jeżeli miałbym ocenić proces instalacji, śmiało bym dał ocenę 5/5.

Wtyczki

W tym punkcie jest już ciut gorzej niż w punkcie „Pierwszej instalacji”. Zainstalowany motyw pobrał około 14 wtyczek odpowiadający za poszczególne sekcje strony. Osobiście nie jestem zwolennikiem wtyczek, ponieważ są one główną przyczyną zawirusowania stron lub wykrzaczenia się ich. Wśród zainstalowanych wtyczek możemy znaleźć: Elementor, Contact form 7 oraz autorskie, które opiszę poniżej.

Elementor jest to wtyczka odpowiadająca za cały Grid (siatke) strony, jest to tzw. page builder, który pozwala tworzyć stronę w trybie Live. Co ciekawe sama wtyczka jest darmowa i cały czas rozwijana. Moim zdaniem wykorzystując to narzędzie możesz być spokojny o kompatybilność wersji wtyczki z wersją wordpress.

Wtyczki c.d

Contact form 7 jest to najbardziej znana wtyczka odpowiadająca za formularz kontaktowy, jeżeli chodzi o formularze to super, że wykorzystali akurat tą wtyczkę. Sam wykorzystuję ją na co dzień w swojej pracy ze względu na jej mechanizmy oraz bezpieczeństwo.

Pozostałe wtyczki są autorskim rozwiązaniem i tutaj pojawia się wielki znak zapytania, na jaki czas to rozwiązanie jest dobre i jak długo autorzy strony będą rozwijać tą wtyczkę. Na dzień dzisiejszy niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.

Ten punkt oceniam na 4/5. Daje dozę zaufania autorom i wierzę, że autorskie wtyczki będą rozwijane.

Szablony

Jeżeli chodzi o ilość szablonów to mogę śmiało powiedzieć, że jest ich naprawdę dużo. Za ilością w tym przypadku idzie także jakość, przygotowane szablony są nowoczesnymi stronami internetowymi z indywidualnymi grafikami. Proporcja zdjęć, czcionki, kolorystyka jest bardzo dobrze dobrana. Strony do siebie zachęcają i są dostosowane do popularnego UX (user experience).

Przygotowane szablony obejmują wiele różnych branży. Dla potencjalnego kontrahenta jest bardzo wygodne, ponieważ może kupić motyw, który już na wstępie jest dla niego dostosowany. Ten punkt oceniam na 5/5

Cena

Najważniejszy czynnik przy wyborze szablonu strony internetowej. Cena całe motywu wynosi niecałe 300 zł netto. Osobiście myślę, że jest to dobra cena za w zasadzie gotową stronę internetową wraz z dodanymi funkcjonalnościami. Kontrahencie Pamiętaj! Do ceny motywu Web developerzy doliczają czas dostosowania motywu do potrzeb klienta, przeniesienie gotowej strony na serwer, oraz zabezpieczenie jej przed wirusami. Przez co koszt takiej strony wynosi około 1500 zł netto.

Jeżeli szukasz osoby, która dostosuje twój wybrany motyw to zapraszam do kontaktu. Cenę całego motywu oceniam na 4/5. Dlaczego w taka ocena? Musimy pamiętać jednak, że istnieją równie dobre motywy w troszke niższych cenach.

Kod

Patrząc na motyw przez pryzmat kody, mogę powiedzieć, że ilość generowanego kodu w porównaniu do ilości tekstu jest na naprawdę dobrym poziome. W kodzie nie ma tzw. śmieci czyli zbędnych klas/znaczników HTML.

Dzięki zadbanemu kodowi strona jest szybsza, czytelniejsza. i zawsze można do niej wrócic i śmiało edytować. Dodatkowym atutem jest też optymalna ilość skryptów JS. Wiele motywów jest nimi przepełniona co skutkuje spowolnieniem strony internetowej. Jakość kodu oceniam na 5/5.

Edycja strony

Tak jak prosto się tworzy stronę poprzez wtyczkę Elementor tak i prosto się ją edytuje. Wystarczy wejść w panel edycyjny strony/ edytować daną podstronę i możemy dokonywać zmian w trybie live, czyli mamy podgląd całej strony i tylko najeżdżamy na wybraney element i po kliknięciu na niego możemy go edytować w formie okienkowej.

Jakość i intuicyjność edycji strony oceniam na 5/5.

Jeżeli nie czujesz się na siłach aby samemu administrować stroną, to chętnie Ci w tym pomogę. Zapraszam do kontaktu, aby omówić kwestie finansowe.

Podsumowywując

Jeżeli szukasz motywu, który zapewni Ci nowoczesną/estetyczną stronę internetową z zachowaniem bezpieczeństwa i funkcjonalności to zdecydowanie mogę polecić motyw Monsterid. W przyszłości postaram się recenzować inne motywu, zatem zapraszam do śledzenia bloga. W razie pytań,wątpliwości zapraszam do komentowania 🙂