Ile kosztuje SEO i pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej jest obecnie najlepszym sposobem na promowanie swojej strony i dotarcie do klienta. W końcu to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingu internetowego. Jednak nie można zapominać o tym, że skuteczne pozycjonowanie kosztuje. Warto wiedzieć, że tylko przejście przez wszystkie etapy profesjonalnego pozycjonowania pozwoli znaleźć się stronie internetowej wysoko w wynikach wyszukiwania. W związku z tym nie wolno zwlekać i już teraz warto dowiedzieć się, na czym polega pozycjonowanie, jakie etapy się a niego składają, jaka jest jego cena, ale także jakie korzyści może przynieść ten proces. Zatem… Ile kosztuje pozycjonowanie? Czas na lekturę.

Czym jest SEO?

Celem działań i co jest osiągnięcie najwyższych i bezpłatnych pozycji w wyszukiwarce internetowej. Najwyższe wyniki można nazwać wynikami organicznymi, co oznacza, że są one wynikiem treści znajdujących się na stronie, pozycjonowania oraz wszystkich innych działań SEO. Cały proces nastawiony na osiąganie coraz lepszych wyników. Składają się różne poprawki obejmujące kod, optymalizacja treści oraz zaplecze, czyli tzw. link building. Jak już wspomniano, pozycjonowanie jest jednym z najefektywniejszych narzędzi marketingu internetowego. To właśnie dzięki niemu na stronie internetowej zaczyna się ruch oraz trafiają na nią osoby, które szukają dokładnie takich informacji, jakie są na stronie. Jest to jeden z kluczowych sposobów na pozyskanie klientów, rozpropagowanie marki zdobycie stabilnej pozycji strony internetowej. Oczywiście wszystkie te skutki są tylko bezpośrednim skutkiem pozycjonowania. Wysoka pozycja w wyszukiwarce sama w sobie nie jest celem większości firm. Jest ona tylko drogą do zdobycia popularności i rozpoznawalności, a także do przyciągnięcia nowych klientów na strony internetowe.

Wdrażanie co i współpraca z agencją – co trzeba wiedzieć?

Decydując się, na optymalizację strony internetowej i pozycjonowanie jej trzeba się przygotować na kilka kwestii:

• Pozycjonowanie nie zostanie wykonane w ciągu kilku dni lub tygodni. Jest to długofalowy proces, który wymaga ogromnego poświęcenia i pracy nad stroną internetową.

• Optymalizacja strony internetowej oraz inne działania w kierunku poprawy jej pozycji to nie tylko zadanie agencji SEO. Każdy krok pozycjonowanie powinien być zaangażowany właściciel strony internetowej i zespół dla niego pracujący.

• Zoptymalizowanie stron i wdrożenie pozycjonowania nie będzie efektywne, jeśli zrobi się to na własną rękę lub skorzysta z usług niedoświadczonych agencji SEO. Na początku może się wydawać, że takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty, jednak będzie to tylko pozorna oszczędność. Nawet niewielkie kwoty wydane na nie profesjonalne pozycjonowanie, to pieniądze wyrzucone w błoto.

• Lepiej jestem optymalizować istniejącą stronę internetową, niż zakładać nową. Oczywiście nie jest to reguła, ale z perspektywy Google domena, która ma większy staż w sieci, jest uważana za godną zaufania. Nowo powstałej domenie zajmuje zazwyczaj około roku, aby dotrzeć do wyższych pozycji Google.

Jakie czynności wykonuje się w celu pozycjonowania?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia właściwego pozycjonowania jest audyt SEO. To badanie stanu, w jakim znajduje się domena. Audyt pozwala stwierdzić, które elementy strony powinny zostać poprawione. Co więcej, wykazuje działania mające na celu poprawę statystyki strony oraz rozwiązanie problemów pojawiających się w witrynie. Na audyt SEO składają się m.in. następujące działania:Badania związane z treścią zawartą na stronie, Braki uchybienia i niedociągnięcia w kodzie. Weryfikacja indeksowania, Badanie mobilności strony.

Oczywiście nie są to jedyne działanie prowadzące do optymalizacji strony internetowej. Wszystko zależy od rodzaju witryny internetowej, rodzaju działalności danej firmy, oraz poprawek, jakie muszą zostać wprowadzone na danej stronie. Audyt ma być swoistą diagnozą, która pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, czyli po prostu właściwego pozycjonowania. Podobnie sprawa wygląda z kosztem audytu SEO. Można zdecydować się na automatyczny audyt, który można wykonać samodzielnie za pomocą niektórych narzędzi dostępnych w sieci. Jednak nie będzie on w pełni efektywny. W zależności od stawek koszt audytu przeprowadzony przez freelancera lub agencję SEO, może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Podobnie też będzie wyglądała wycena audytu SEO. Niektórzy wycenią go oddzielnie, a inni w ramach prowadzonej kampanii pozycjonowania, jako obowiązek i inwestycje na poczet dalszych zysków.

Czas na optymalizację strony internetowej

Kiedy audyt SEO zostanie przeprowadzony, kolejnym krokiem są działania SEO mające na celu optymalizację strony internetowej. Składają się na nią dwie podstawowe grupy czynności, do których należą m.in.:

Optymalizacja najważniejszych elementów strony: tytułu, słów kluczowych, opisu.

W celu osiągnięcia tych zadań należy przede wszystkim przeprowadzić analizę fraz kluczowych, czyli określić słowa i zdania, które pomogą użytkownikowi internetu trafić na daną stronę internetową. Jednak sama analiza fraz nie wystarczy. Na stronie muszą znaleźć się odpowiednie teksty nawiązujące do tematyki strony i zawierające słowa kluczowe w podstawowej formie i w odmianach. Treść znajdująca się na stronie powinna być podzielona na akapity, a cała struktura wzbogacona o nagłówki h1, h2, h3. Kolejny krok to dbałość o indeksację strony, a także odpowiednie meta dane w postaci tytułu oraz opisu strony internetowej. Aspektem korzystnym dla użytkowników i wyszukiwarek będzie także przyjazny adres URL. Są to jasne i czytelne linki, które nie tylko ułatwią wyszukiwarce trafienie na odpowiednią podstronę, ale także pozwolą użytkownikowi na zorientowanie się, w którym miejscu serwisu się znajduje. Duże znaczenie ma także dbałość o szczegóły jak podpisywanie obrazków i przyśpieszenie strony internetowej. Często osoby posiadające własną stronę internetową zapominają o tym, że trzeba zbudować strategię linkowania wewnętrznego. Agencja SEO dba o to, aby ten element nie został pominięty lub zaniedbany. Jednak nie można zapomnieć także o bardziej zaawansowanych działaniach, do których należą”

weryfikacja elementów pod UX,

wprowadzenie danych strukturalnych. Warto liczyć się z tym, że proces optymalizacji strony trochę potrwa i jednocześnie będzie wymagał specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Agencja SEO na pewno skrupulatnie przeprowadzi takie działania, jednak większość właścicieli witryn internetowych zapewne będzie zastanawiać się ile kosztuje SEO.

Koszt optymalizacji strony internetowej

Koszt związany z działaniami SEO może być bardzo zróżnicowany i zależeć będzie przede wszystkim od:obecnego stanu strony internetowej w kwestii pozycjonowania, kosztu pracy pracowników agencji SEO i copywriterów, ilości i jakości tekstów znajdujących się na stronie internetowej,

rodzaju strony, poziomu rozbudowania, struktury itp. W związku z tym podliczanie potencjalnych kosztów, jakie należy ponieść na optymalizację strony internetowej, warto rozpocząć od działań optymalizacyjnych. W zależności od wielkości strony mogą one trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Jednak koszt pracy osoby zajmującej się optymalizacją wynosi średnio około 100 zł za godzinę. Kolejna kwestia to optymalizacja już istniejących tekstów i treści, która obejmuje formatowanie, uwzględnienie odpowiednich słów kluczowych oraz linkowanie wewnętrzne. Takie działania mogą trwać około godziny, a ich koszt będzie kształtował się w granicach 100-200 zł. W tym przypadku ciężko określić dokładne kwoty. Wszystko zależy od czasu pracy nad danym tekstem i poziomem modyfikacji. Częścią składową kosztu pozycjonowania będą także koszty tekstów. Należy regularnie wstawiać je na bloga lub stronę firmową. Zaleca się przynajmniej dwa teksty w ciągu miesiąca. W zależności od długości i jakości tekstów ich koszt może wahać się od ok. 50 zł do 300 zł.

Podsumowując, wszystkie te działania mogą wydawać się i pracochłonne, i kosztowne. Jednak ich wpływ na ruch na stronie jest po prostu nieoceniony.

To, czego nie widać, czyli działania off-site

Mogłoby się wydawać, że wszystkie wymienione działania on-site, to całość tzw. pozycjonowania. Jednak agencje SEO prowadzą także te z zakresu off-site. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że nie da się ich zobaczyć na pierwszy rzut oka na stronie internetowej. Nie są one widoczne w sposób wizualny, ale bardzo mocno wpływają na pozycję w wynikach organicznych Google. Należą do nich trzy podstawowe sposoby.

Link building

Link building to temat, który zasługuje sobie na osobny artykuł. Jednak nie można nie poruszyć go kwestii kosztów pozycjonowania. Czym w ogóle są linki? Są to odnośniki do elementów wewnętrznych lub zewnętrznych, które umieszcza się na przykład na stronach internetowych. To nic innego jak po prostu element na stronie internetowej, przenoszący w inne miejsca. W przypadku stron internetowych najczęściej pojawiają się one w formie odsyłacza, czyli tzw. anchora. Z kolei pod niego jest podpięty adres internetowy, który pozwoli na przekierowanie linku. W związku z tym na stronie internetowej widzimy anchor, który po kliknięciu przekierowuje nas pod podpięty pod niego adres internetowy. Nie każdy wie, dlaczego linki są ważne a dokładniej linkowanie. Wynika to z parametrów wyszukiwarki Google. Zgodnie z nimi, im więcej w sieci odwołań do danego dokumentu (strony), tym wyżej znajduje się on w wynikach wyszukiwania Google. Linki mogą pochodzić z wielu miejsc, na przykład katalogów portali ogłoszeniowych, portali tematycznych lub ogólnotematycznych, ale także z forów i blogów. Warto zadbać o to, aby strony, z których pochodzą linki, były sprawdzone i rzetelne. Warto wiedzieć, że link building to bardzo pracochłonne zadanie. Najpierw wymaga znalezienia od nich stron, a następnie przygotowania treści. Agencje SEO zazwyczaj posiadają bazę takich miejsc, która znacznie ułatwia znalezienie portali. Koszt takiego działania zazwyczaj kształtuje się w okolicy kilkuset złotych na miesiąc. Wiele firm decyduje się na skorzystanie z zaplecza firmy SEO. Lepiej jednak poszukać innych stron internetowych. Wynika to z faktu, że po zakończeniu umowy takie linki mogą zostać usunięte. Nawet jeśli nie zostaną, to ich utrzymanie może wiele kosztować. Taka sytuacja może powodować spadek w rankingu Google, który będzie ciężki do odrobienia.

Content marketing

Kolejnym bardzo ważnym działaniem jest wdrożenie tak zwanego content marketingu. Jego głównym celem jest umieszczenie na stronie odpowiednich treści, w formie artykułów. Powinny pojawiać się one z częstotliwością co najmniej dwóch miesięcznie. W przypadku takiego działania trzeba wziąć pod uwagę koszt napisania artykułu wahający się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od długości i jakości tekstu. Koszt wiąże się także z umieszczeniem tekstu wraz z linkiem na wybranym portalu. Co ciekawe, ta ostatnia kwestia może wiązać się z kosztem wynoszącym od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od serwisu. Dlaczego content marketing jest taki ważny? Z bardzo prostej przyczyny. Otóż pozwala on na zawarcie na stronie ciekawych i wartościowych treści. Nie wolno bowiem zapominać, że bez względu na to, jakie działania SEO są prowadzone na stronie, to i tak użytkownika zawsze najbardziej będzie przyciągała ciekawa i wartościowa treść. Świetnym przykładem takich działań może być prowadzenie bloga przy witrynie internetowej lub sklepie internetowym. Jeśli artykuły na nim zawarte będą charakteryzowały się wysokim poziomem treści, internauci chętnie będą na niego wracać. Nawet jeśli podczas pierwszych odwiedzić nie są zainteresowani asortymentem lub usługami proponowanymi na danej stronie. Kolejne odwiedziny mogą jednak rodzić coraz większe zainteresowanie, a tym samym większą chęć zapoznania się z ofertą.

Inne koszty związane z pozycjonowaniem strony

Licząc koszt wdrażania SEO bardzo często zapomina się o tzw. resarchu. Można zaliczyć do niego analizę rynku w danej branży, analizy konkurencji i jej strategii marketingowej, a także wykorzystywania marketingu internetowego w danej branży. Do tej grupy kosztów można zaliczyć także pomysły na rozwój strony i tekstów na niej zawartych.dodatkowym kosztem może być też korzystanie z narzędzi Google, na przykład Google Analytics. Podobnie jak w przypadku innych działań, koszty pracy będą zależały od czasu pracy agencji. W tym przypadku zazwyczaj będą one oscylować w granicach kilkuset złotych miesięcznie.

Narzędzia stosowane w pozycjonowaniu

Wielu klientów korzystających z usług firmy SEO może dziwić fakt, że niezbędne są im zewnętrzne narzędzia. W końcu niejedna firma może dojść do wniosków, że mając dostęp do takich narzędzi, sama w sposób profesjonalny mogłaby poprawić pozycję swojej strony. Nic bardziej mylnego, korzystanie z narzędzi to nie tylko same narzędzia, ale także umiejętność ich użytkowania. Co więcej, często korzystanie z takich narzędzi generuje koszty w przypadku, kiedy używa nich agencja SEO. Wówczas koszt ten rozbija się na wszystkie działania tej agencji i wszystkich jej klientów. Lepiej zatem skorzystać z usług agencji niż działać samodzielnie. Do najpopularniejszych narzędzi stosowanych przez agencje SEO należą: Brandle, Semstorm, Senuto, Ahrefs, Majestic SEO, Seostation, KeywordSpy, WooRank.

Zróżnicowane pozycjonowanie

Nie od dziś wiadomo, że pozycjonowanie stron internetowych powinno być dopasowane do rodzaju działalności klienta i strony, jaką prowadzi. Z całą pewnością inne pozycjonowanie będzie dla firmy lokalnej, a inne dla ogólnopolskiego sklepu internetowego. Omawiając różne warianty i sposobów pozycjonowania, warto wspomnieć o firmie lokalnej. Pojawiające się w jej przypadku frazy są zazwyczaj mało konkurencyjne, a działaniami zakresu pozycjonowania są optymalizacja strony i maksymalnie kilkadziesiąt linków zewnętrznych w miesiącu. W przypadku strony ogólnopolskich pozycjonowanie może wyglądać podobnie. Jedyną różnicą może być większa liczba linków zewnętrznych miesięcznie, a także 1-2 artykuły na bloga. Wspomniane wyżej działania będą miały ceny wahające się od kilkuset złotych, do nawet 3000 zł. Większe koszty (w granicach 4000 zł) będą dotyczyły strony ogólnopolskich stron www z frazami konkurencyjnym. Takie pozycjonowanie, będzie obejmowało jeszcze większą liczbę linków zewnętrznych, artykuły sponsorowane oraz artykuły na bloga. Oczywiście wyceniając takie pozycjonowanie, trzeba mieć na uwadze dotychczasową pozycję strony w wynikach Google oraz nakład pracy, jaki musi włożyć agencja SEO w optymalizację.

Sklep internetowy wymaga bardziej zaawansowanego pozycjonowania

O ile witryny internetowe przedsiębiorców i firm, mogą mieć zróżnicowane i okrojone pozycjonowanie, o tyle pozycjonowanie sklepu internetowego wymaga naprawdę dużych nakładów pracy i środków. Wynika to z faktu, że sklep internetowy trzeba promować w całym kraju, a może nawet za jego granicami. Nawet mały sklep internetowy w ramach pozycjonowania powinien wdrożyć następujące działania:Optymalizacja strony, Linkowanie zewnętrzne w ilości około 70 milionów miesięcznie, Przynajmniej trzy artykuły sponsorowane, Przynajmniej trzy artykuły na bloga, Opisy kategorii, Opisy produktów.

Koszta takich działań i będą wynosić około 5 tysięcy miesięcznie. Jednak posiadanie dużego sklepu internetowego, który prężnie działa i rozwija się bardzo dobrze, ale jednocześnie chcę poprawić swoją pozycję, będzie wiązało się z bardziej zaawansowanymi działaniami SEO. Będą one wyglądać bardzo podobnie do działań w małym sklepie, jednak ich ilość i częstotliwość powinna być znacznie wyższa. W związku z tym ilość linków zewnętrznych powinna przekraczać 70. Podobnie sytuacja wygląda z artykułami sponsorowanymi i blogiem. Lepiej zwiększyć liczbę ponad wspomniane 3 artykuły w miesiącu. Pozycjonowanie strony internetowej dużego sklepu naprawdę może wydawać się kosztowne. Jego koszt będzie najwyższym z wcześniej wymienionych przykładów. Dolną granicę opłat będzie kwota około 6000 zł.

Co wchodzi w koszt pozycjonowania?

Jak już wspomniano, duży sklep internetowy jest przykładem najwyższych kosztów ponoszonych na pozycjonowanie. Warto zatem przeanalizować konkretne działania i ocenić potencjalny koszt. Poniżej przedstawione zostały podstawowe, ale skuteczne działania w ramach pozycjonowanie sklepu internetowego oraz czas potrzebny na ich wykonanie:

  • Przygotowanie kilkudziesięciu artykułów na bloga,
  • Optymalizacja artykułów – w granicach 16 do 24 godzin,
  • Analiza treści pod kątem słów kluczowych, w tym linkowanie wewnętrzne i rozbudowa treści znajdujących się na stronie obecnie – kilkanaście godzin w zależności od poziomu treści oraz ich ilości.
  • Analiza rynku i działań konkurencji w zakresie marketingu internetowego – 8 godzin,
  • Pomysły na rozwój serwisu – 8 godzin,
  • Link building – czas potrzebny na wdrożenie linkowania i prowadzenie go w ciągu miesiąca może być bardzo zróżnicowany. Zależy to od strategii oraz potrzeb danej witryny.
  • Przygotowanie raportu i konsultacje ze specjalistami SEO.

Wymienione działania na pewno będą efektywne. Sprawią, że strona będzie znajdowała się wyżej w wynikach wyszukiwania, zwiększy się ruch na stronie, a także będzie ona bardziej zoptymalizowana i intuicyjna. Koszt takich działań w zależności od agencji SEO będzie wahał się w granicach 8 – 10 tys. złotych.

Usługi i koszty dodatkowe

Pozycjonowanie strony to nie tylko zmiany w kodzie czy zrzucenie kilku artykułów i opisów z danymi frazami kluczowymi. Obecnie pozycjonowanie to przede wszystkim wartościowy content. To z kolei oznacza, że warto pokusić się o szkolenie SEO i dowiedzieć się więcej na temat treści zawartych na stronie. Przyda się to każdemu, kto chce zmienić swoją stronę i być świadomym zmian na niej zachodzących. Mało kto zdaje sobie sprawę, że licząc koszty SEO, trzeba uwzględnić także koszty specjalistów oceniających informacje zawarte w tekstach. Mogą to być między innymi specjaliści z zakresu sportu, lekarze, informatycy, a także inni specjaliści. Treści i artykuły opracowane z ich udziałem, będą o wiele bardziej autentyczne, merytoryczne i atrakcyjne dla czytelników. Ponownie trzeba przypomnieć, że pozycjonowanie i optymalizacja strony to nie tylko pozycja w wyszukiwarce Google. Często do kosztów pozycjonowania powinno dać się także współpracę z innymi działami firm jak na przykład marketingu, dział prawny itp.

Pozycjonowanie za kilkaset złotych miesięcznie

Po przeanalizowaniu wszystkich działań w ramach pozycjonowania oraz czasu, jaki trzeba na nie poświęcić, bez wątpienia większość osób zdaje sobie sprawę, że kilkaset złotych w skali miesiąca na pozycjonowanie to kropla w morzu. Taka cena nie powinna się wydawać atrakcyjna, a wręcz przeciwnie. Jest to kwota alarmująca, która świadczy o tym, że dana agencja nie przełoży się do pozycjonowania strony internetowej. Zazwyczaj za taką kwotę można wykonać tylko bardzo podstawowe zadania z zakresu SEO. Co więcej, będą miały one tylko krótkofalowy charakter. Pozycjonowanie należy traktować jako inwestycję, jako sposób na pozyskanie nowego klienta i działania marketingowe. Jeśli nie położy się odpowiedniego nacisku na pozycjonowanie i nie doceni się go, strona internetowa, a tym samym firma nie rozwiną się tak, jakby się tego oczekiwało.

Pozycjonowanie za kilkaset złotych miesięcznie

Koszt pozycjonowania może odstraszać, zwłaszcza jeśli patrzy się na ten wydatek w krótszej perspektywie. Jednak analizując wszystkie za i przeciw może okazać się, że pozycjonowanie jest w stanie potencjalnie przynieść znacznie większe zyski niż wydatki włożone w jego wdrażanie i prowadzenie. Korzyści pozycjonowania są następujące:strona znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania Google, zwiększa się ruch na stronie, marka staje się bardziej rozpoznawalna w sieci, treści pojawiające się na stronie internetowej są bardziej wartościowe dla użytkowników, struktura strony staje się atrakcyjna dla użytkownika, a poruszanie po niej intuicyjne, jest możliwości na dywersyfikację marketingu, podnosi świadomość całego zespołu na temat znaczenia działań online oraz treści umieszczanych w internecie, wdrożone raz i prowadzone sukcesywnie pozwala na utrzymanie wysokiej i stałej pozycji w wynikach wyszukiwania. Omawiając korzyści płynące z pozycjonowania, nie można zapomnieć, że dotyczą one działań wdrażanych właściwie. Można zapłacić połowę ceny za pozycjonowanie strony, jednak środki się nie zwrócą. Czasem warto zatem zapłacić więcej, ale mieć pewność, że pozycjonowanie przyniesie wymienione wyżej korzyści.

Podsumowując, pozycjonowanie strony internetowej jest koniecznością w dzisiejszych czasach. Parametry wyszukiwania Google dynamicznie się zmieniają, a tym samym wymagają od stron coraz to nowych zmian. W związku z tym lepiej skorzystać z usług profesjonalnej i doświadczonej firmy, która jest na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w branży SEO. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że obecnie coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z dobrodziejstw optymalizacji stron i pozycjonowania. Dlatego nowo powstające firmy oraz te dopiero wdrażające pozycjonowanie mogą mieć trudność w przebiciu się przez inne strony znajdujące się już wysoko w wynikach wyszukiwania. W takich przypadkach samodzielne działania optymalizacyjne mogą być niewystarczające. Najlepiej po prostu omówić pozycjonowanie z agencją SEO, dobrać odpowiednią strategię do rodzaju działalności, potrzeb, a także obecnego wyglądu strony internetowej. Agencję SEO po prostu najlepiej traktować jako swojego wspólnika i partnera w wypracowaniu wyższej pozycji w wynikach SEO, a nie jak usługodawcę. Takie podejście powinno dać najlepsze wyniki.