Kiedy strona internetowa zaczyna zarabiać?
Nowa strona internetowa to bez wątpienia jeden z kroków, który musisz zrobić aby rozwinąć swój biznes w sieci, jednak czy nowa strona internetowa wystarczy aby zacząć pozyskiwać klientów z internetu? W tym artykule opowiem jak promować swoją stronę internetową i jak zwiększyć konwersję w momencie kiedy mamy ruch na naszej stronie. No to zaczynajmy 🙂
Podstawowa forma marketingu – pozycjonowanie
Pewnie nie raz słyszałeś, że ktoś się „pozycjonuje”, jednak co to konkretnie oznacza? Pozycjonowaniem możemy nazwać działania, które mają za zadanie zwiększyć widoczność naszej witryny w internecie. W dzisiejszych czasach o dobrą pozycję w wyszukiwarce jest ciężko, wynika to z silnej konkurencji i jej świadomości, że duża ilość klientów znajduje usługi w sieci. Praktycznie co druga firma, korzysta z usług firm pozycjonerskich, z nadzieją, że dzięki ich działaniom będą wysoko. Prawda jednak jest taka, że jeżeli nie jesteśmy w stanie zapłacić przynajmniej 1000 zł miesięcznie za pozycjonowanie to efektu szybko nie osiągniemy, chyba, że na proste frazy czyli na tzw. „Długi ogon” np. zamiast adwokat poznań to na adwokat poznań winogrady.
Dla dużej ilości mniejszych przedsiębiorców taka cena „zabija”, jednak istnieje inne rozwiązanie a mianowicie nauczenia się pozycjonowania samemu. Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, wiele zależy od tego na jakim systemie CMS mamy stworzoną stronę internetową, jeżeli jest to WordPress to na pewno poradzisz sobie z pozycjonowaniem takiej strony, wynika to z dużej ilości poradników i pomocnych rad – jak pozycjonować stronę na WordPress.
Optymalizacja treści – kluczowe działania na stronie
Poradniki powiedzą nam jak zoptymalizować naszą stronę internetową pod kątem prędkości, jednak najważniejsza jest optymalizacja treści, pod frazy kluczowe, brzmi to zawile ale już tłumaczę o co w tym chodzi. Załóżmy, że chcemy być widoczni w wyszukiwarce na frazę „sprzedaż lodówek” to pierwszą czynnością jest wybranie podstrony odpowiadającej za tą frazę, załóżmy, że mamy w ofercie taką podstronę „sprzedaż lodówek”, w niej ustawiamy meta title i meta description (jest to opis dla wyszukiwarki wskazujący co znajduje się na danej podstronie – informację na ich temat znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę „Meta title, meta description”) a następnie optymalizujemy treści czyli nasycamy je tą frazą kluczową w treści. Jak bardzo powinna być nasycona treść? Najlepiej jest użyć frazy kluczowej raz na 1000 znaków w różnych kombinacjach tak aby tekst miał sens. Na takiej podstronie warto napisać przynajmniej 4000 znaków i obserwować w wyszukiwarce na jakich pozycjach się znaleźliśmy. Do nadzorowania pozycji może wam posłużyć narzędzie seostation.pl.
Optymalizacja to nie wszystko – zdobądź linki do swojej strony
W momencie kiedy mamy dobre treści na stronie – przez dobre rozumiem zoptymalizowane pod frazy kluczowe, możemy przystąpić do mniej istotnego działania, czyli linkowania. Według ostatniej aktualizacji Google linki mają mniejsze znaczenia, jednak dalej przynoszą efekty. Skąd warto linkować i czym są linki?
Linki są to odnośniki z różnych portali – innych stron do twojej strony. Najlepiej gdyby linki były kierowane do nas z tematycznych źródeł. Istnieją katalogi firm bezpłatne i płatne, gdzie możemy zostawiać, krótką notkę o swojej firmie i przy niej od razu zostawić link do strony www. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę „Katalogi firm” to na pewno znajdziemy wiele portali gdzie możemy zostawić informację o naszej firmie. Ile linków zdobyć? Tutaj optymalną liczbą jest zazwyczaj około 200, linki najlepiej zdobywać stopniowo i regularnie i wtedy przynoszą naprawdę dobre efekty.
Dodawanie nowych treści – blog firmowy
Przy działaniach pozycjonerskich warto pamiętać o prowadzeniu bloga firmowego, jest on źródłem nowej treści w sieci, a warto wiedzieć, że Google „żywi się treścią” i promuje strony na której regularnie pojawiają się nowe, wartościowe wpisy, zatem prowadząc odpowiednio blog firmowy możemy się odpowiednio przyczynić do wzrostu naszej pozycji w wyszukiwarce. Na takim blogu warto rozpisywać pytania jakie zadają klienci lub nowinki techniczne, które usprawniają pracę lub poradniki jak korzystać z narzędzi itd.
Podsumowując pozycjonowanie organiczne możemy sami wykonywać, dzięki powyższym krokom i poświęceniu kilku godzin na przejrzenie poradników w sieci.
Płatne reklamy w Google
W momencie kiedy dopiero otwieramy nasz biznes w internecie i mamy nową stronę internetową to warto zainwestować w płatne reklamy Google, ponieważ pozycjonowanie organiczne jest to długofalowy proces i wymaga przynajmniej pół roku regularnej pracy na stronie internetowej, natomiast płatne reklamy Google dają rezultaty od razu, wystarczy tylko zasilić konto.
Podczas ustawiania kampanii promocyjnej strony, musimy się zastanowić na jakie frazy chcemy być widoczni w wyszukiwarce, warto pamiętać, że bardziej konkurencyjne frazy będą droższe w utrzymaniu (większy koszt za kliknięcie), zatem warto wybrać frazy na mniejsze lokalizacje gdzie ludzie też wpisują zapytania na naszą frazę a koszt za kliknięcie może wynosić nawet 30 gr. W takim momencie mamy ustawioną kampanię, która z środkami w postaci 300 zł może być spokojnie przez miesiąc w sieci i przynieść nam nie jednego klienta.
Jeżeli nie czujesz się na siłach w zarówno w pozycjonowaniu organicznym jak i płatnych reklamach Google to zapraszam do kontaktu a za drobną opłatą zrobię to za ciebie!
Zwiększanie konwersji na stronie internetowej
W momencie, kiedy mamy już ruch na stronie internetowej warto się przyjrzeć i sprawdzić czy mamy z tego ruchu zapytania czyli konwersję. Jeżeli zauważymy, że ilość zapytań jest bardzo mała w porównaniu z ruchem to powinniśmy zgłosić się do specjalistów od UX designu. UX polega na dostosowaniu strony internetowej lub sklepu internetowego do potrzeb docelowej grupy odbiorców. UX designerzy zazwyczaj rozważają jakie elementy powinny być najbardziej uwidocznione dla użytkownika i na tej podstawie przebudowują stronę internetową, w wielu wypadkach dodają przyciski na stronie aby ułatwić poruszanie się użytkownikowi po serwisie oraz zostawiają dane kontaktowe, są to podstawowe czynności jakie wykonują, reszta jest uzależniona bezpośrednio od problemu danej strony internetowej.
Jeżeli chcesz zadbać o dobre UX strony internetowej to zapraszam do kontaktu, chętnie doradzę i przeanalizuje problem strony internetowej dzięki specjalistycznym narzędziom.