Recenzja Motywu Discovery Tour

Niedawno miałem przyjemność testowania kolejnego motywu od Templatemonster – motywu Discovery tour, które jest oparty na czystym HTML, CSS i Javascript. W tym artykule opiszę wam zalety oraz wady tego motywu oraz wskażę dlaczego warto zainwestować więcej ale w stronę na czystym HTML z CSS. No to zaczynajmy 🙂

Struktura Plików

Sam motyw Discovery jest przystosowany dla portalu wakacyjnego, jednak nie ma żadnego problemu, żeby go przerobić na dowolnie inną stronę internetową. Wykupując ten motyw, uzyskacie przeszło 20 szablonowych podstron z opiniami, akordeonami (chowany złożony tekst, po kliknięciu na odpowiedni nagłówek pokazuje się część dalsza), czy wieloma stylami stopki.

Wszystkie pliki są umieszczone w odpowiednich katalogach, co daje nam przejrzystą strukturę. Czemu o tym piszę o takim banale? Wiele motywów, pomimo pięknych efektów prac, ma olbrzymi bałagan w strukturze plików. W momencie kiedy dochodzi do dostosowania motywu, okazuje się, że Web Developer poświęca sporo czasu na odnalezienie się w strukturze. Co nie da się ukryć jest irytujące i na pierwszym kroku daje duży minus motywowi.

Jakość kodu

Oprócz samej przejrzystej struktury, jakość kodu tego motywu jest dobra. Ilość stylów i skryptów JS jest standardowa nie przeciąża specjalnie strony. Według analizy Page Speed Insight strona osiąga 90/100 na urządzeniach mobilnych i 98/100 na komputery. Warto także zauważyć, że w skład audytu Page Speed Insight wchodzą grafiki, stąd te wyniki mogą być zaniżone.

Osobiście uważam, że motyw został bardzo dobrze zakodowany wykorzystując przy tym framework CSS Bootstrap 3.

W samym motywie przydała by się wersja z plikami .php, gdzie byłby dodatkowo plik header.php (odpowiadający za nawigację) załadowywanu do wszystkich plików. Co spowodowało by szybsze wprowadzanie zmian na stronie. Ale to delikatna wada a w zasadzie jej brak (ponieważ to motyw HTML).

Wady motywu

Jak wszystko w tym świecie ma swoje wady i zalety – w przypadku tego motywu na szczęście jest więcej zalet. Niestety efekty nawigacji są napisane w Javascript co jest niekorzystne dla Google. Roboty Googla nie radzą sobie z renderowaniem Javascriptu i odtwarzają stronę tak jak w trybie „bez javascript”. W takim stanie widać tylko HTML i CSS. Czemu akturat w nawigacji jest problem?

Dla Googla jest to jeden z najistotniejszych elementów na stronie internetowej. W zasadzie tak jak dla człowieka, to dzięki nawigacji robot może przemieszczać się po podstronach (jak człowiek). W momencie kiedy tego nie ma, robot ma utrudnioną drogę do podstron (wejdzie przez kod, jednak przez to strona straci na pozycjach).

Dlaczego warto zainwestować w stronę na czystym HTML i CSS (nie system CMS)?

Z punktu widzenia klienta strona na czystym kodzie jest to najlepsza inwestycja jaką mógł dokonać. Wynika to z faktu, że takie strony są wieczne i nie wymagają większej administracji (jeżeli nie mają panelu administracyjnego i formularzy). Możliwość wystąpienia wirusa na takiej stronie jest znikoma, no chyba, że posiadamy formularze, którymi można przesyłać pliki na serwer – Wtedy ryzyko jest większe.

Dużą wadą dla samego klienta jest brak możliwości edycji strony bez znajomości podstaw HTML. Nie da się ukryć, że większość nie chce korzystać nawet z systemów CMS a co dopiero czysty kod.Sama strona na czystym HTML i CSS będzie droższa lub równa cenie z systemem CMS – z czego to może wynikać?

Wiele firm tworzy strony na systemach CMS np. WordPress, ponieważ mają tam gotowe szablony i szybko się ją dostosowuje. Na HTML też można wykupić szablon, jednak dostosowanie go jest znacznie dłuższe niż przy Page Builderze. Kodowanie strony w czystym kodzie jest znacznie trudniejsze niż przy użyciu Page buildera. Stąd Web developer musi poświecić więcej czasu na stworzenie takiej strony. O kolejnych elementach wpływających na cenę strony możecie przeczytać w moim artykule [Kliknij tutaj]

 

Podsumowanie:

W swojej karierze miałem przyjemność korzystania z wielu motywów, zarówno CMS’owych jak i czystych i muszę przyznać, że motyw Discovery Tour, jest bardzo dobrze stworzonym motywem i jeżeli szukasz idealnego szablonu dla twojej strony przy zachowaniu funkcjonalności i szybkości to zdecydowanie polecam właśnie ten motyw 🙂

Niedawno miałem przyjemność testowania kolejnego motywu od Templatemonster – motywu Discovery tour, które jest oparty na czystym HTML, CSS i Javascript. W tym artykule opiszę wam zalety oraz wady tego motywu oraz wskażę dlaczego warto zainwestować więcej ale w stronę na czystym HTML z CSS. No to zaczynajmy.