Recenzja motywu Grand Vector

Niedawno miałem przyjemność przetestować kolejny z motywów firmy Templatemonster, tym razem wybrałem motyw na czystym HTML i CSS aby ocenić wydajność i różnicę pomiędzy stroną na systemie WordPress a czystą stroną HTML (bez połączenia z bazą danych), a więc zaczynajmy 🙂

Struktura Plików

Wykupując motyw Grand Vector, otrzymacie komplet plików HTML wraz z plikami PSD całej strony, co nie da się ukryć jest bardzo wygodne pod dalszą rozbudowę serwisu. Sam motyw udostępnia bardzo dużą ilość opcji (Tabów, akordeonów, rozstawień nawigacji) i bez trudu można dostosować wygląd strony pod swoje oczekiwania. Cała strona jest „Poukładana”, czyli pliki nie walają się bez katalogów, co nie da się ukryć jest wygodne i sprawia, że cały serwis staje się bardzo przejrzysty. Motyw Grand Vector dzieli katalogi na: Bat (Pliki skryptowe od formularza kontaktowego), Css (Wszystkie style Css), Fonts (Niestandardowe czcionki), JS (Skrypty JavaScript).

Jakość kodu

Oprócz samej przejrzystej struktury, jakość kodu tego motywu jest dobra. Cały motyw opiera się o framework Css Bootstrap, dzięki czemu edycja nie sprawia większego kłopotu (Bootstrap jest jednym z najczęściej spotykanych Framework’ów CSS). Jedyną rzeczą do jakiej mógłbym się doczepić jest jeden zbiorczy plik „Custom.css”, który docelowo można by było rozbić na kilka innych (mniejszych) plików CSS i w tym momencie można by było zoptymalizować ilość kodu do praktycznie minimum – taka sama sytuacja jest w przypadku skryptów JavaScript.

Docelowo to nie jest wielki i krytyczny problem, według narzędzia Google PageSpeed Insights strona osiąga bardzo fajne wyniki w postaci 90/100 na urządzenia mobilne i 98/100 na komputery. Te wyniki można porównać do strony na WordPress na (moich znienawidzonych) Pagebuilderach, które niestety osiągają bardzo niskie wyniki (powodem jest trzymanie bardzo dużej ilości kodu w bazie danych + powielanie wielu struktur zbędnego kodu)

Dlaczego warto wybrać motyw Grand Vector?

Podczas analizy tego motywu, nie dopatrzyłem się żadnych krytycznych problemów po jego stronie, sama edycja strony (pamiętajmy, że to czysty kod HTML) jest bardzo wygodna i mniej czasochłonna niż tworzenie strony od podstaw, także jeżeli szukasz motywu, który ma być szybki, funkcjonalny i estetyczny to myślę, że mogę śmiało zarekomendować motyw Grand Vector.

Niedawno miałem przyjemność przetestować kolejny z motywów firmy Templatemonster, tym razem wybrałem motyw na czystym HTML i CSS aby ocenić wydajność i różnicę pomiędzy stroną na systemie WordPress a czystą stroną HTML (bez połączenia z bazą danych), a więc zaczynajmy