UX designer – w służbie użyteczności Twojej strony?

Praktycznie każda przedsiębiorca początkowo mierzy się z problemem, małej ilości zapytań (konwersji) ze swojej strony internetowej. Z czego to wynika? Otóż bardzo często strony internetowe są tworzone na potrzeby właściciela firmy i nie uwzględniają zapotrzebowania samych odbiorców, jest to największy błąd jaki można zrobić podczas tworzenia swojej strony internetowej. W tym artykule opiszę czym jest UX, dlaczego warto o niego zadbać, co wpływa na dobre UX strony, ile kosztuje dostosowanie strony pod UX i ile czasu trwa wdrażanie, no to zaczynajmy!

Czym jest UX?

UX inaczej można określić jako doznania jakie przeżywa użytkownik podczas przeglądania naszej strony internetowej. Przez doznania nie mam na myśli, fajerwerków i muzyki grającej z każdej strony. Strona internetowa która daje nam pozytywne doznania – odczucia to taka, którą nam się prosto przegląda i zaciekawia elementami na stronie. Najważniejszym celem UX jest przeprowadzenie internauty tak po naszym serwisie, aby szybko znalazł produkt, którego szuka i skontaktował się z nami. Czynników wpływających na dobre UX strony internetowej jest sporo, postaram się je przedstawić w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto zadbać o UX strony internetowej?

Wiele przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy czym jest UX i dlaczego warto o niego zadbać, część z nich twierdzi, że samo sprowadzenie ruchu na stronę załatwi sprawę, po części jest to prawda – można mieć ruchu np. 100 wejść dziennie a z tego 10 zapytań, a można mieć 50 wejść dziennie i 30 zapytań. W drugim przypadku zadziałał prawdopodobnie UX designer, który zbadał grupę docelową i wyeksponował elementy, produkty, których użytkownicy akurat szukają. Efekty widać naprawdę szybko po dogłębnej analizie rynku, Sprawdź sam/sama jakie efekty ci przyniesie UX.

Na jakiej podstawie UX designer dostosowuje stronę internetową pod klientów?

Zanim UX designer zacznie dostosowywać stronę internetową pod grupę docelową, podłącza specjalną aplikacje, która bada zachowania internautów. Po zdobyciu odpowiedniej ilości próbek i przeanalizowaniu ruchu wiemy gdzie leży problem strony internetowej. Przed wprowadzeniem zmian, zawsze raportuje, klientowi jakie elementy będą podlegały zmianie i z czego ta zmiana wynika. Po okresie 2 miesięcy ponownie się spotykam z klientem w celu omówienia czy wprowadzone zmiany wpłynęły na jego biznes.

Jakie elementy strony są istotne dla dobrego UX?

Kluczowa w kontekście UX jest nawigacja, powinna być ona zawsze dobrze widoczna i wprost określać gdzie się znajdujemy np. jeżeli znajdujemy się na stronie o nas to ta podstrona powinna być podświetlona w menu. Warto zauważyć, że standardowo, każdy internauta szuka nawigacji w górnej lewej części ekranu – dzieje się tak ponieważ, z natury czytamy od lewej do prawej i tak samo skanujemy stronę internetową.

Ruchoma nawigacja – Na wielu stronach internetowych możemy aktualnie uświadczyć nawigację, która podąża za nami w momencie przeglądania strony internetowej. Jeżeli nawigacja, która podąża za nami jest dosyć duża, czytelna to ułatwia w poruszaniu się po stronie. Dlaczego duża? Otóż według badań ankietowych, małe paski przyklejone do górnej części ekranu są zdecydowanie mniej klikalne niż duże. Wynika to zazwyczaj z grup docelowych do jakich trafiamy – pamiętajmy, że często trafiamy do ludzi po 40 roku życia, którzy wolą aby elementy na stronie internetowej były większe i czytelniejsze.

Na co zwracać uwagę podczas projektu strony?

Podczas projektowania strony warto dawać kilka znaczników tzw. CTA (call to action) – nawołujących do podjęcia czynności na stronie. Zazwyczaj są to przyciski odnoszące do samego produktu lub bezpośrednio do kontaktu z firmą. Warto w miarę często zostawiać dane kontaktowe, ponieważ w momencie kiedy użytkownik czyta – skanuje treść, to wygodniej mu od razu wybrać telefon z miejsca gdzie się znajduje niż zmusić go do wykonania dodatkowych czynności – przejścia na podstronę kontakt.

Uwidocznione cenniki – jeżeli korzystasz z usług firmy pozycjonerskiej to bardzo prawdopodobne, że zasugerowali zwiększenie ilości treści na stronie internetowej. Dzięki temu strona będzie wyżej w wyszukiwaniach, jednak warto zadbać aby takie informacje jak cennik czy czas realizacji był uwidoczniony, ponieważ finalnie wiadomo, że właśnie tego szuka potencjalny klient.

Na co zwracać uwagę podczas projektu strony? c.d

Stopka – Sama stopka strony internetowej, która powiela się na każdej podstronie powinna zawierać: dane kontaktowe, dane adresowe firmy i najlepiej mapkę z zaznaczoną lokalizacją firmy. Dlaczego akurat te elementy? Odpowiedź jest dosyć prosta, ponieważ po skończonym czytaniu danej podstrony, użytkownik ma na „tacy” dane kontaktowe do firmy. Jeżeli jest zaciekawiony usługą to czym bardziej zadzwoni a nie będzie szukał podstrony kontaktowej.

Kolejnym bardzo ważnym elementem strony jest wersja mobilna, coraz więcej osób szuka informacji o produktach, usługach w sieci i co ważne liczba takich użytkowników będzie drastycznie rosła przez najbliższe lata, zatem sama strona internetowa musi być mobilna,

Ile kosztuje i ile trwa dostosowanie strony pod UX?

Koszt samego dostosowania strony internetowej pod UX zaczyna się od 500zł netto, koszt jest zawsze zależny od wielkości serwisu. Czas wprowadzenia zmian wynosi około 2 miesięcy – taki czas jest potrzebny aby zebrać odpowiednią ilość próbek i na tej podstawie wprowadzić zmiany na stronie internetowej. Jeżeli szukasz UX designera, który pozwoli Ci osiągnąć więcej zapytań ze strony internetowej to zapraszam do kontaktu mailowego: biuro@seohelp.pl