WordPress czy Joomla – który CMS wybrać
Opinie są jak zawsze podzielone, programiści tworzący serwisy internetowe na Joomli polecają zazwyczaj Joomle, natomiast programiści, którzy projektują strony na WordPressie wskazują wordpressa, jednak, który z tych systemów jest najbardziej korzystny dla przedsiębiorcy? Czym się różnia te systemy CMS? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule, zapraszam do lektury.
WordPress
Jest to darmowy system CMS, który jest cały czas rozwijanym projektem. Grono Web developerów pracujących na systemie WordPress jest naprawdę spore, jest on niemal najpopularniejszym systemem na świecie. Charakteryzuje się intuicyjnym panelem obsługi, przyjaznym środowiskiem dla programistów i jest bardzo prosty w dostosowaniu go do potrzeb wyszukiwarki (pozycjonowania). Bardzo ważnym atutem jest fakt, że w sieci istnieje bardzo wiele poradników jak obsługiwać panel administracyjny oraz jak sobie radzić z błędami na stronie internetowej. Posiadając stronę internetową na WordPress możesz się stać absolutnie niezależny od innych firm programistycznych, wystarczy poświęcić kilka godzin na naukę obsługi panelu.
Dlaczego warto wybrać WordPress?
jeżeli nie chcesz płacić za stworzenie strony internetowej, możesz za pomocą poradników sam stworzyć swoją stronę – dostosować gotowy motyw strony (uzupełnić darmowy szablon). A co w funkcjonalnościami? Jeżeli strona internetowa nie jest obszerna czyli nie posiada 100 podstron i na każdej z nich galeria zdjęć, możemy zastosować gotowe rozwiązania funkcjonalne czyli wtyczki. Istnieją wtyczki (funkcjonalności) bezpłatne i płatne, w samym repozytorium WordPressa, znajdziemy tysiące wtyczek, które pozwolą nam zaprojektować swoją wymarzoną galerię czy też formularz kontaktowy/ofertowy.
System WordPress – system niemal doskonały
Sam system WordPress został stworzony na potrzeby blogowe, jeżeli prowadzisz wszelkie reportarze, bądź recenzujesz filmy/książki to wordpress pozwoli ci to robić w sposób uporządkowany oraz estetyczny dla odbiorcy.
Z powyższych argumentów wynika, że system WordPress jest niemal doskonały. W tym sformułowaniu jest dosyć dużo prawdy, jednak sam system ma problemy z bezpieczeństem. Jeżeli aktualizujemy system wraz z wtyczkami regularnie to możemy być spokojni o naszą stronę internetową, jednak w momencie gdy zaniedbamy te czynności np. w okresie pół roku, może wkraść się na naszą stronę internetową wirus, poprzez luki zabezpieczeń. Skąd te luki zabezpieczeń powstają? Jak każdy system posiada słabe punkty, WordPress także, jednak duże grono programistów cały czas je łatają i udoskonalają system, stąd częste aktualizacje, które mają zapewnić bezpieczeństwo danych, zarówno naszych jak i naszych klientów.
Joomla
Jest to tak jak WordPress darmowy system CMS, który charakteryzuje się stabilnością oraz szybkością działania, niestety w przeciwieństwie do systemu WordPress nie posiada intuicyjnego panelu administracyjnego, aby nauczyć się zarządzania stroną internetową trzeba przejść kilka szkoleń i zrozumieć mechaniki na jakiej strona internetowa działa. Jednak nie będę Państwa przekonywał, że jest we wszystkim gorszy i w ogóle „fe”, sam system jest o tyle stabilny, że raz stworzona strona internetowa może być w sieci przez lata i będzie cały czas funkcjonować dobrze. Aktualizacje na systemie Joomla są zdecydowanie rzadsze i dzięki czemu są one konkretniejsze. W przypadku WordPressa zmiany są wprowadzane stopniowo, natomiast programiści Joomla dają jeden porządny Update (aktualizacje), która łata wszystko co wymagało poprawy.
Joomla i specjalne moduły
Od kliku lat Joomla posiada specjalne moduły, które pozwalają na tworzenie strony internetowej w trybie rzeczywistym, przeciągamy kafelki na stronie i zapisujemy zmiany. Niestety takie moduły są płatne, podobnie jak pozostałe dodatki do Joomla. Programiści Joomli stawiają na zaradność i jeżeli tworzą swoje dedykowane rozwiązania i to dzielą się nim z innymi, jednak za opłatą. Ma to swoje plusy, ponieważ w momencie zakupu, dostajesz na pewno sprawne narzędzie i masz pewność, że jest ono bezpieczne i na pewno kompatybilne (pasujące) z twoją wersją jądra systemu.
W przypadku systemu Joomla to Web developer musi zakodować całą stronę internetową i zadbać o jej funkcjonalności. Warto powiedzieć, że raz dobrze zakodowane funkcjonalności są wieczne i nigdy nie ulegną awarii, jeżeli nikt nie będzie zmieniał kodu strony.
Jaki system CMS jest lepszy dla przedsiębiorcy?
Osobiście uważam, że WordPress wygrywa, ponieważ intuicyjny panel obsługi jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy, który chce sam zarządzać stroną internetową, do tego dochodzą takie elementy jak duża ilość poradników w sieci oraz bardzo duże grono web developerów. Załóżmy, że potrzebujesz pomocy przy swojej stronie, wystarczy dodać Post w grupie developerów WordPress na Facebook z problemem jaki napotkałeś/łaś i prawdopodobnie w ciągu kilku minut otrzymasz gotowe rozwiązanie lub wycenę. Nie da się ukryć, że świadomość o bezpieczeństwie i pomocy dla swojego biznesu w sieci jest kluczowym elementem dla którego warto wybrać właśnie ten system CMS.
Dziękuję za zapoznanie się z artykułem, jeżeli posiadasz jakieś sugestie, bądź chcesz wyrazić swoją opinie, zapraszam do komentowania.